تنظیمات dns بر روی سرور ویندوز

ROOT1

Administrator
#1
تنظیمات DNS بر روی سرور ویندوز

عموما افرادي که از سرور براي ميزباني وب استفاده مي کنند، در کنار سيستم عامل خود از يک کنترل پنل استفاده مي کنند تا به راحتي بتوانند مديريت سرور خود را به عهده بگيرند، در مورد سرور هاي ويندوز، مديران سرور انتخاب هاي خيلي زيادي ندارند و بدون شک اولين انتخاب آنها پلسک خواهد بود.

چرا که شرکت بزرگ پارالل ( Parallel ) قبلا فرصت رقابت را از سايرين گرفته و سالهاست که Plesk تنها انتخاب نه چندان دلچسب وبمستر ها بوده است.

البته، در سالهاي اخير شرکت هاي مختلفي با محصولاتي مانند hosting controller و يا websitepanel تلاش خود را براي پر کردن اين خلاء انجام دادند که حضور آنها در خور تشکر مي باشد.

اما بدلیل هزینه های بسیار زیاد پلسک، بسياري از کاربران سرور هاي ويندوز به کمک ابزارهايي که قبلا ماکروسافت در اختيار آنها قرار داده است تنظيمات سرور خود را براي ميزباني وب انجام مي دهند. در اينجا به شما نشان خواهيم داد که چگونه تنظيمات DNS سرور خود را بدون دخالت کنترل پنل ها انجام دهيد.


ابتدا از منوي استارت بر روي زبانه administrative tools و از آنجا بر روي DNS کليک فرمائيد. پنجره جديدي با عنوان مديريت دي ان اس ( DNS Manager ) باز مي شود. که در قسمت سمت چپ شما نام سرور خود را مشاهده مي کنيد.

مطابق شکل بر روي زبانه کنار آن کليک فرمائيد تا زيرمنو هاي آن نمايان شود. Forwad Lookup Zones گزينه بعدي است که مي بايست انتخاب نمائيد.

مشاهده پیوست 45

مشاهده پیوست 46

مشاهده پیوست 47


از منوي action در بالاي پنجره ، گزينه ناحيه جديد ( New Zone ) را انتخاب نمائيد. که پنجره جديدي را باز مي نمايد. گزينه "بعدي" را انتخاب نمائيد و با حفظ آپشن Primary zone مجدد کليد "بعدي" را انتخاب نمائيد.

مشاهده پیوست 48

مشاهده پیوست 49

مشاهده پیوست 50


در اينجا شما مي بايست نام دامنه خود را در عنوان Zone name وارد نمائيد و کليد "بعدي" را انتخاب نمائيد. در مرحله بعد گزينه “Create a new file with this file name” را انتخاب نمائيد و به مرحله بعدي برويد. اگر در مورد به روز رساني خودکار يا Dynamic Updates اطلاعاتي نداريد، مي بايست گزينه "Do not allow dynamic updates" را انتخاب نمائيد و در آخر با فشردن کليد Finish مراحل را به اتمام برسانيد.

مشاهده مي فرمائيد که به پنجره مديريت DNS بازگشته ايد و با نام دامنه خود يک سند از تنظيمات DNS در اختيار داريد. بر روي دامنه خود کليک فرمائيد. در قسمت خالي صفحه همانطور که در تصوير مشاهده مي کنيد، رايت کليک نمائيد و گزينه "New host A or AAAA" را انتخاب نمائيد. در پنجره باز شده در قسمت Name کلمه ns1 و در قسمت پائيني IP سرور جديد خوذ را وارد نمائيد و گزينه add host را انتخاب نمائيد.
تائيديه اي مشاهده خواهيد فرموديد که به شما مي گويد رکورد ns1.yourdomain.com به DNS zone شما اضافه شد. همين مراحل را براي اضافه نمودن رکورد ns2 نيز تکرار نمائيد. حال بر روي SOA کليک نمائيد و رکورد DNS اي که اضافه کرده ايد را در قيلد مربوط به Primary server وارد نمائيد و گزينه apply را انتخاب نمائيد.
[HR][/HR]
حال زبانه Name servers را انتخاب نمائيد، نام قبلي را پاک نمائيد و کليد add را انتخاب نمائيد. در اينجا هر دو رکورد DNS خود را يکي پس از ديگري وارد و کليد resolve را انتخاب نمائيد. مراحل به پايان رسيده است و شما رکورد هاي DNS خود را بدرستي تنظيم نموده ايد.
[HR][/HR] 

ROOT1

Administrator
#3
ممنون ولی عکسها خیلی کوچیک هستن !!! اصلا نمیشه دید چی به چیه!
اینجا هم یه اموزش دیگه هست اگه با اینها مشکل داشتین اینجا رو مطالعه کنید
http://root.ir/net/showthread.php?1304-آموزش-نصب-dns-سرور-windows-server-2003&p=1497#post1497
تا من اینها رو بررسی کنم و عکس های بزرگتر رو قرار بدم

--+
عکس های این پست هم به میزان کیفیت قابل قبول رسید :)

لطفا روی عکس ها کلیک کنید تا با کیفیت بزرگ نمایی شده بتونید استفاده کنید
 

moslem_f

Junior Member
#4
به نام خدا عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما همکار گرامی

عزیز می خواستم بدونم چه طوری میشه در هنگام اتصال دامین های دات آی ار خطای MX Record رو رفع کرد ! خیلی در موردش تو سایت های خارجی تحقیق کردم و نتجیه نداد خواهش می کنم اگر این مورد رو روش رفعش رو بلد هستین راهنمایی بفرمایید با تشکر.
ارادتمند : مسلم فلاح نیت
 

ROOT1

Administrator
#7
به نام خدا عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما همکار گرامی

عزیز می خواستم بدونم چه طوری میشه در هنگام اتصال دامین های دات آی ار خطای MX Record رو رفع کرد ! خیلی در موردش تو سایت های خارجی تحقیق کردم و نتجیه نداد خواهش می کنم اگر این مورد رو روش رفعش رو بلد هستین راهنمایی بفرمایید با تشکر.
ارادتمند : مسلم فلاح نیت
دقیقا چه اروری می گیرید ؟
اگر ارور خاصی میگیرید در یک موضوع جدید مطرح کنید
صمنا با دامین دیگه ست کنید ببینید جواب میگیرید یا نه . احتمالا به ای پی .ir حساس باشه و ساپورت نکنه
 
بالا