Hyper Threading هایپر تریدینگ

ROOT1

Administrator
#1
تکنولوژي "Hyper Threading" به پردازنده اين امکان را مي*دهد که در هر لحظه، دو بسته اطلاعاتي را پردازش کند.
اين بدان معناست که اگر پردازنده شما اين قابليت را داشته باشد، هر هسته پردازشي قرار گرفته روي آن مي*تواند در يک لحظه دو دستورالعمل (thread) را پردازش کند.

در واقع با اين تکنولوژي سيستم*عامل به هر هسته پردازشي به چشم يک دو هسته*اي نگاه مي*کند که قابليت پردازش همزمان دو دستورالعمل را دارد.

زماني*که سيستم عامل مورد استفاده شما از اين تکنولوژي پشتيباني *کند و پردازنده نيز داراي چنين قابليتي باشد، هر هسته فيزيکي قرار گرفته روي پردازنده، از نظر سيستم عامل يک دو هسته*اي خواهد بود.
بنابراين سيستم عامل يک تک هسته*اي با تکنولوژي Hyper Threading را به عنوان يک دو هسته*اي مي*شناسد و اگر به پنجره Task Manager برويد، دقيقا دو هسته پردازشي براي آن در نظر خواهد گرفت.

به همين ترتيب يک چهار هسته*اي با تکنولوژي Hyper Threading از نظر سيستم*عامل يک 8 هسته*اي خواهد بود.

اينتل سه مزيت عمده براي تکنولوژي Hyper Threading برشمرده است:

- بهبود پشتيباني از کدهاي Multi -Thread

- امکان اجراي هم زمان چندين thread

- بهبود زمان پاسخگويي و عکس العمل پردازنده به دستور العمل*هاي دريافتي.

طبق اطلاعات منتشر شده از سوي اینتل، مزيت اول تنها 5 درصد به سطح فيزيکي پردازنده افزوده (افزايش اندازه فيزيکي پردازنده) ولي در عوض 15 تا 30 درصد، کارآيي را افزايش مي*دهد، به علاوه اينتل ادعا مي*کند يک پردازنده با تکنولوژي Hyper Threading از يک پردازنده کاملا مشابه بدون اين تکنولوژي تا 30 درصد سريع*تر است.

تاثير اين تکنولوژي روي کارآيي تا حدود زيادي به نرم*افزارمورد استفاده وابسته است.

ضمن اينکه بايد اشاره کرد که اکثر نرم افزارهاي جديد، از ساختار Multi Thread بهره برده و توانايي ارسال همزمان چندين دستورالعمل به پردازنده را دارند.
 
بالا